Latest Posts

ఈవో పోస్టుల దరఖాస్తు ప్రక్రియ షురూ, మహిళలు మాత్రమే అర్హులు!

తెలంగాణ మహిళా శిశు సంక్షేమ శాఖలో 181 విస్తరణాధికారుల (సూపర్‌వైజర్‌) గ్రేడ్‌-1 ఉద్యోగాల భర్తీకి ఆన్‌లైన్ దరఖాస్తుల స్వీకరణ ప్రక్రియ సెప్టెంబరు 8న ఉదయం 10 గంటలకు ప్రారంభమైంది. సరైన అర్హతలు ఉన్న మహిళా అభ్యర్థులు సెప్టెంబరు 29న సాయంత్రం 5 గంటల వరకు ఆన్‌లైన్‌లో దరఖాస్తు చేసుకోవాల్సి ఉంటుంది. వెబ్‌సైట్‌లో అందుబాటులో ఉన్న ప్రత్యేక లింక్ ద్వారా అభ్యర్థులు తమ దరఖాస్తులు సమర్పించాల్సి ఉంటుంది. దరఖాస్తు చేసుకునే ముందు అభ్యర్థులు మొదటగా తమ టీఎస్‌పీఎస్సీ ఐడీ నెంబరు, పుట్టిన తేది వివరాలు నమోదుచేసి మొబైల్ ఫోన్‌కు వచ్చిన ఓటీపీని నిర్దారించాల్సి ఉంటుంది.

Online Application

వివరాలు..

* ఎక్స్‌టెన్షన్ ఆఫీసర్ (సూపర్‌వైజర్) గ్రేడ్-1 పోస్టులు

పోస్టుల సంఖ్య: 181 

జోన్లవారీగా ఖాళీలు: కాళేశ్వరం-26, బాసర-27, రాజన్న సిరిసిల్ల-29, భద్రాద్రి-26, యాదాద్రి-21, చార్మినార్-21, జోగుళాంబ-31.విభాగం: ఉమెన్ డెవలప్‌మెంట్ అండ్ ఛైల్డ్ వెల్ఫేర్ డిపార్ట్‌మెంట్.Also Read: TSPSC: 1540 అసిస్టెంట్​ ఎగ్జిక్యూటివ్ ​ఇంజినీర్ పోస్టుల భర్తీకి నోటిఫికేషన్, పూర్తి వివరాలు!అర్హత: బ్యాచిలర్స్ డిగ్రీ (హోంసైన్స్/సోషల్ వర్క్/సోషియాలజీ/ఫుడ్ సైన్స్ & న్యూట్రీషన్/ ఫుడ్ & న్యూట్రీషన్/బోటనీ/జువాలజీ & కెమిస్ట్రీ/బయోకెమిస్ట్రీ/అప్లైడ్ న్యూట్రీషన్ & పబ్లిక్ హెల్త్/ క్లినికల్ న్యూట్రీషన్ & డైటేటిక్స్/ ఫుడ్ సైన్సెస్ & క్వాలిటీ కంట్రోల్/బయోలాజికల్ కెమిస్ట్రీ/ఫుడ్ సైన్సెస్ & మేనేజ్‌మెంట్/ఫుడ్ టెక్నాలజీ & న్యూట్రీషన్/ఫుడ్ టెక్నాలజీ & మేనేజ్‌మెంట్). మహిళా అభ్యర్థులు మాత్రమే దరఖాస్తు చేసుకోవడానికి అర్హులు.

వయోపరిమితి: 01.07.2022 నాటికి 18-44 సంవత్సరాల మధ్య ఉండాలి. అభ్యర్థులు 02.07.1978 – 01.07.2004 మధ్య జన్మించి ఉండాలి. నిబంధనల ప్రకారం వయోపరిమితిలో సడలింపులు వర్తిస్తాయి. రాష్ట్ర ప్రభుత్వ ఉద్యోగులకు 5 సంవత్సరాలు, ఎక్స్-సర్వీస్‌మెన్ అభ్యర్థులకు 3 సంవత్సరాలు, NCC అభ్యర్థులు 3 సంవత్సరాలు, ఎస్సీ-ఎస్టీ-బీసీ-ఈడబ్ల్యూఎస్ అభ్యర్థులకు 5 సంవత్సరాలు, దివ్యాంగులకు 10 సంవత్సరాలపాటు వయోసడలింపు వర్తిస్తుంది.

Also Read:  TSPSC: మహిళలకు గుడ్‌న్యూస్ – టీఎస్‌పీఎస్సీ నుంచి మరో నోటిఫికేషన్, రూ.50 వేలకు పైగా జీతం!

దరఖాస్తు విధానం: ఆన్‌లైన్ ద్వారా.

దరఖాస్తు ఫీజు: రూ.280. ఇందులో రూ.200 అప్లికేషన్ ప్రాసెసింగ్ ఫీజుగా, రూ.80 పరీక్ష ఫీజుగా చెల్లించాలి. నిరుద్యోగులు, రాష్ట్ర ప్రభుత్వ ఉద్యోగులకు పరీక్ష ఫీజు నుంచి మినహాయింపు ఉంది. 

ఎంపిక విధానం: రాతపరీక్ష ఆధారంగా.

జీతం: రూ. 35,720 – రూ.1,04,430/-

ముఖ్యమైన తేదీలు..

ఆన్‌లైన్ దరఖాస్తు ప్రక్రియ: 08.09.2022. ఆన్‌లైన్ దరఖాస్తుకు చివరితేది: 29.09.2022. Notification

 

Website

 

Also Read:  TSPSC: తెలంగాణ మున్సిపల్‌ శాఖలో 175 ఉద్యోగాల భర్తీకి నోటిఫికేషన్‌, వివరాలు ఇలా!

SyllabusPaper-I: General Studies and General Abilities1. Current Affairs – Regional, National and International2. International Relations and Events.3. General Science; India’s achievements in Science and Technology4. Environmental issues and Disaster Management5. Economy of India and Telangana6. Geography of India with a focus on Telangana7. Indian Constitution and Polity with a focus on local self Government8. Society, Culture, Heritage, Arts and Literature of Telangana9. Policies of Telangana State10. History of Modern India with a focus on Indian National Movement11. History of Telangana with special emphasis on Movement for Telangana Statehood12. Logical Reasoning, Analytical Ability and Data Interpretation13. Basic EnglishPaper-II: Concern Subject (Common to all) (Degree Level)I. Social Structure:Man and Society – Society – Characteristics and functions of Society – Community: meaning and types of communities – characteristics of rural and urban communities – Social processes – Concept of Socialization. Social control – Rural Social Stratification –Caste System – Scheduled Castes, Scheduled Tribes and other Backward Classes in Rural society – their conditions and problems – welfare measures for S.C., S.T. and O.B.C. – Agrarian Social Structure – culture and civilization.II. Basic Social Institutions:Basic Social Institutions in Rural Society – Family: Nature of Family organization, change in role and status of women and factors affecting functions of family, approaches to the study of family; Family life cycle and development tasks; Family life education. –Marriage: Changing patterns of marriage and its consequences – marital disharmony and counseling. Kinship, Religion, Economy, Polity and Education – Status of Women in Indian Society –Specific Problems of Women in Rural Society – Social legislations / Laws related to women.III. Human Life Span Development:Growth and development – concepts, major issues, principles, Developmental stages, Developmental tasks during life span, Factors for growth and development; Pregnancy-Care, complications, critical periods in development, Types of birth, complications during delivery; Post natal care of mother and child; Care of new born -Importance of breastfeeding, weaning; Characteristics of new born, Characteristics and care of premature baby; Development in Infancy – physical, motor, socio-emotional, cognitive, language development, Importance of infant stimulation – Definition, Importance, Materials, things to consider; Stimulating materials for different senses; Day Care centersPractices to be followed, material required; Developmental delays during infancy; Early Childhood Period–Significance, Physical, motor, socio-emotional, cognitive and language development, Importance of play in development, Methods of child study, Disciplinary practices, Behaviour problems. Developmental indicators; Development during school age; Development during adolescence – Pubertal changes, Physical and identity development, Socio, emotional, identity and personality problems, Transitions and Interests; Vocational guidance during adolescence; Development during adulthood; Children with special needs- types of disabilities, management, organizations working for disabled, facilities for special children; Children with socio emotional disadvantages; Welfare programmes for children, adolescents and women.IV. Human Nutrition and Food Science:Importance of nutrition for well being; Nutrients-carbohydrate, protein, fat, energy, fat soluble vitamins-A,D,E,K, water soluble vitamins-B-complex and Vit.C, minerals-Ca, P, Fe, I, Zn, Na, F – Role, Functions, Sources, Requirements, Deficiency signs and symptoms and Health problems associated; Basic food groups – Composition and Nutritive value, selection, processing, Cooking methods, Changes during cooking, Prevention of losses of nutrients; Food Adulteration; Food hygiene and laws, Nutraceuticals in foods; Food fortification; Processed and convenience foods.V. Family and Community Nutrition:Functional food groups; Concept of Balanced diet; Principles of meal planning; Nutrient requirements and Dietary guidelines in -Pregnant, lactating women, Infants, Preschoolers, School Children, Adolescents and adults; Therapeutic modifications in Diet during -Fevers, Gastro intestinal, liver, heart and kidney diseases, obesity and Diabetes; Assessment of Nutritional Status of Community-Direct methods -Anthropometry, Clinical, Biochemical and Dietary methods and Indirect methods. Malnutrition in India-types, prevalence, causes, prevention strategies, and treatment; Nutrition policies and programmes in operation in India; National and International agencies working to eradicate malnutrition, and their services.VI. Early Childhood Development and Education:Characteristics and Significance of ECDE; Motor, Language, Cognitive, Socioemotional and Moral development -Concept /Meaning, principles, importance, classification and influencing factors; Early Childhood Education – Concept, Types, Need and History of ECE; ECE centers-Need, for ECE centers, Objectives of ECE Programme, Basic requirements; Curriculum Planning for early childhood period-Types, Steps, Factors, Characteristics of Curriculum Planning; Different types of ECE centers; Qualities of an ECE teacher; Records and reports maintained in ECE center; Parental participation in ECE programme.VII. Health, Hygiene and Sanitation:Health-Definition, importance; Health indicators- Mortality, Morbidity, and other secondary data – definitions, incidence; Immunization- Importance, vaccines and their utility, immunization schedule for children and others; Water- importance, sources, safety, water treatment/ purification methods, water borne diseases; Personal hygieneimportance, methods, health problems due to poor hygiene; Environmental Sanitation-safe methods of disposal of waste, common communicable diseases air, water, soil, and vector borne diseases; Food Poisoning and Food Allergy; Primary prevention and treatment of communicable diseases: Health facilities available; First Aid at home level.VIII. Policies and Programmes related to Rural Development, Women and Children:Rural development: concept, need, meaning, and objectives, functions of extension education for rural development; Panchayati Raj institutions – concept, structure and functions. Rural Development Programmes – Mahatma Gandhi National Rural Employment Guarantee Scheme (MGNREGS), Swarna Jayanti Gram Swarojgar Yojana (SGSY), National Rural Livelihoods Mission (NRLM), National Social Assistance Programme, Rashtriya Mahila Kosh (RMK), Swachh Bharat Mission, Sansad Adarsh Gram Yojana, Pradhan Mantri Jan Dhan Yojana, Pradhan Mantri Jeevan Jyoti Bhima Yojana, Pradhan Mantri Suraksha Bhima Yojana. Programmes for women welfare and dvelopment – Rajiv Gandhi Scheme for Empowerment of Adolescent Girls, (RGSEAG); Janani Suraksha Yojana, Beti Bachao Beti Padhao, Dhanalaxmi, Indira Gandhi Matritva Sahayog Yojana, Support to Training and Employment Programme for women (STEP), Swadhar, Ujjwala. Policies related to women and children: National Policy for women – National Mission for Empowerment of Women – National Commission for women – National Policy for children – Protection of Children from Sexual offences Act, 2012 – National Policy for children – National Commission for Protection of child Rights (NCPCR) – Health andFamily welfare – Major Initiatives under National Rural Health Mission (NRHM) – National Health Programmes related to women and children – Integrated child Development Services (ICDS) scheme: programme components and its administration – Five year plans and development services for women and children.IX. Social problems:Poverty, Unemployment, Migration, Alcoholism, Caste conflicts, Dowry, child marriage.X. Social work Intervention and communication:Social work intervention in the areas of women’s welfare and child development; working with individuals, group, families and communities. Communication – process, elements, models, and barriers; Conventional and new media communication technologies – Classification, types, advantages and limitations; Criteria for selection of audio visual aids and factors affecting their selection.

మరిన్ని ఉద్యోగ వార్తల కోసం క్లిక్ చేయండి…

Latest Posts

Don't Miss